Korzystanie z auta z wypożyczalni daje dużą wygodę, zapewniając swobodę poruszania się i używania auta w niemal nieograniczony sposób. Wynajęty samochód to najlepsza metoda na odbycie podróży służbowej, wakacyjny wyjazd z rodziną lub przyjaciółmi czy konieczność przewiezienia większej ilości bagażu. Pożyczone auto to możliwość zachowania mobilności przez czas naprawy swego samochodu, a także sposób na weekendowy wypad luksusowym autem. Choć oferta wypożyczalni samochodów jest szeroka i dobrze dopasowana do potrzeb klientów, nie każdy może z niej skorzystać. Wynajęcie auta może się wiązać ze spełnieniem kilku podstawowych warunków, które nigdy nie są jednak zbyt wygórowane.
Najważniejsze elementy procedury wynajmowania auta
Procedura wynajmowania pojazdu w najlepszych wypożyczalniach samochodów jest tak skonstruowana, by była jak najbardziej przejrzysta i przyjazna dla klienta. Z najmem łączy się konieczność dopełnienia określonych formalności, są one jednak bardzo proste. Podstawą jest zawarcie umowy, która precyzuje wszystkie warunki korzystania z auta. Będą tam postanowienia zarówno co do ceny, jaką trzeba będzie zapłacić za udostępnienie pojazdu, jak i wszystkie opłaty, które się z tym wiążą. Zawierający umowę znajdzie w niej informacje co do tego, kiedy i jak powinien oddać samochód oraz jaka jest procedura jego zwrotu. W umowie albo stanowiącym załącznik do niej regulaminie wypożyczalni są podane także zasady postępowania w razie różnych nieprzewidzianych zdarzeń, np. awarii czy kradzieży.
Przy wypożyczaniu auta niezbędne będzie załatwienie formalności ubezpieczeniowych. Samochody z wypożyczalni mają opłacone obowiązkowe OC, a zwykle także polisę autocasco, która stanowi zabezpieczenie na wypadek spowodowania kolizji i uszkodzenia pojazdu, jak również wandalizmu lub kradzieży. Opłaty za korzystanie z ubezpieczeń są wliczone w cenę, jaką trzeba zapłacić za wynajem, jednak często istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia znoszącego tzw. wkład własny, czyli kwot, jakie trzeba dopłacić za zniszczenia powstałe z winy kierującego. Ostatnim elementem potrzebnym do jazdy pożyczonym autem będzie podpisanie protokołu, w którym jest podany dokładny stan techniczny pojazdu oraz wszystkie zauważone przez wynajmującego braki i uszkodzenia.
Co może być przeszkodą w wynajęciu samochodu?
Dobre wypożyczalnie samochodów są nastawione na możliwie najpełniejsze zaspokajanie potrzeb klientów, jednak muszą także dbać o własne interesy i zabezpieczać się przed nierozważnymi lub nieuczciwymi klientami. Najważniejszym elementem, który ma chronić firmę udostępniającą auto przed potencjalnymi stratami, jest ustalenie tożsamości osoby, z którą zawierana jest umowa. Konieczne będzie więc przedstawienie dokumentu potwierdzającego dane klienta. Zwykle może być to dowód osobisty lub paszport. Niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii odpowiadającej tej, do której zalicza się wynajmowany samochód.
Wiele wypożyczalni odmawia wypożyczania aut kierowcom, którzy nie ukończyli 21 lat. Wynika to ze statystyk, które pokazują, że osoby, które nie osiągnęły tego wieku, powodują znacznie więcej wypadków i kolizji niż inne. W zależności od klasy auta mogą obowiązywać także inne ograniczenia wiekowe, zwłaszcza w przypadku aut zaliczanych do luksusowych albo sportowych. Z reguły tego typu pojazdy nie są udostępniane bardzo młodym kierowcom.
Wypożyczenie samochodu często wymaga pozostawienia depozytu, czy to w postaci blokady środków na koncie, czy też odpowiedniej kwoty w gotówce albo przelewu bankowego. Środki te mają być zabezpieczeniem wydatków związanych z ewentualnymi szkodami czy opóźnieniami w zwrocie samochodu lub kłopotami z uregulowaniem należności. Depozyt nie zawsze jest jednak pobierany i wiele zależy tu od klasy auta i jego wartości.
Wynajęcie auta w wypożyczalni nie jest trudne, a ilość formalności minimalna. Obsługa odmówi udostępnienia auta tylko w szczególnych przypadkach, gdy klient nie posiada dokumentów potwierdzających tożsamość, nie ma prawa jazdy albo nie jest w stanie ponieść wymaganych przy odbiorze pojazdu wydatków.