Wynajem auta to świetny pomysł, kiedy jesteśmy w podróży. W wielu miejscach, gdzie ciężko dostać się innymi środkami transportu, samochód staje się nieodzowny. Umożliwia zwiedzanie, zapewnia komfort. Jeśli nie mamy doświadczenia w wypożyczaniu auta, powinniśmy zapoznać się z najważniejszymi zasadami, które zazwyczaj zamieszczone są w umowie najmu.
Podstawowe warunki
Jak w przypadku każdej umowy pamiętajmy o sprawdzeniu, czy prawidłowo wpisane są podstawowe informacje takie jak dane osobowe, podpisy i daty. W umowie muszą być opisane szczegóły wynajmu: ceny, terminy i dodatkowe ustalenia, obowiązki najmującego i najemcy oraz podpisy obu stron. Opis wybranego modelu samochodu musi się znaleźć w umowie albo w protokole dołączonym do niej.
Każda wypożyczalnia samochodów ma dużą autonomię w ustaleniu zasad wynajmu oraz naliczaniu opłat, jednak istnieją pewne zasady, które obowiązują w większości wypożyczalni. Najczęściej w umowie znajdziemy takie zapisy:
- wynajmujący musi mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy co najmniej od roku (tylko on ma prawo prowadzić auto);
- konieczność wpłacenia kaucji – zwykle jest to kilkaset złotych. Kaucja zostaje wrócona, jeśli auto zostanie oddane nieuszkodzone;
- wyjazdy za granicę są zabronione (ewentualnie wymagana jest specjalna zgoda);
- ustalony jest dzienny limit kilometrów;
- opóźnienie w oddaniu auta podlega karom pieniężnym.
W przypadku kolizji
Nawet najlepszym kierowcom zdarzają się kolizje. Koniecznie musimy się dowiedzieć w wypożyczalni, jak postępować w przypadku takiego zdarzenia. Auta posiadają ubezpieczenie OC, jednak umowa może wprowadzać dodatkowe zasady w wypadku dojścia do kolizji. Najczęściej wypożyczalnie oferują możliwość wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, dzięki którym możemy być częściowo lub w całości zwolnieni z odpowiedzialności za wyrządzone przez nas lub przez innych kierowców szkody. Dowiedzmy się także, jak postępować w przypadku wystąpienia awarii samochodu. Jeśli powstała ona nie z naszej winy, wynajmujący powinien udostępnić nam auto zastępcze. Szczegółowe warunki wynajmu samochodów w wypożyczalni 57rent.pl znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie. Warto je poznać wcześniej, aby móc w spokoju korzystać z wypożyczonego auta.
Protokół zdawczo-odbiorczy
Bardzo ważną częścią umowy najmu jest protokół zdawczo-odbiorczy, który zawiera opis stanu auta w momencie przekazania go wynajmującemu oraz w momencie oddania go. Jest to szczegółowy opis, w którym znajdziemy takie informacje, jak wyposażenie auta, ilość przekazanych kluczy, stan licznika, ewentualne drobne uszkodzenia. Jeśli w trakcie wynajmu zauważmy na przykład rysę na karoserii, zadbajmy o to, by wpisano to do protokołu.
Dzięki profesjonalizmowi wypożyczalni samochodów wszystkie te formalności są wbrew pozorom załatwiane łatwo i szybko, a dobrze sporządzona umowa najmu zabezpiecza interesy obu stron.