Wynajem samochodu to najprostszy sposób na korzystanie z auta dokładnie wtedy, kiedy jest nam potrzebne. Za stosunkowo niewielką opłatą można dostać do dyspozycji pojazd, który będzie dopasowany do oczekiwań zarówno pod względem wielkości oferowanego miejsca, jak i zdolności przewozowych czy zapewnianego komfortu podróży. Na klientów czekają auta z różnych segmentów od niewielkich pojazdów miejskich po prestiżowe limuzyny czy samochody sportowe. Usługi wypożyczalni aut mogą być przydatne w różnych okolicznościach – przy awarii własnego auta lub uszkodzeniu go w kolizji, w czasie wyjazdu czy podczas dalszego wyjazdu, gdy posiadany pojazd nie zapewni wystarczającej ilości miejsca dla wszystkich podróżnych. Wiele osób rozważając, czy warto skorzystać z wynajmu samochodu, zastanawia się, jak wygląda sprawa kosztów oraz wydatków na paliwo czy inne niezbędne opłaty, np. za przejazd autostradą. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie opłaty wiążą się z korzystaniem z auta z wypożyczalni.
Co wchodzi w zakres opłaty za wynajem samochodu?
Jedną z największych zalet korzystania z usług wypożyczalni samochodów jest możliwość dopasowania auta do bieżących potrzeb. Klienci mogą znaleźć zarówno pojazdy przydatne w codziennych dojazdach do pracy, jak i na wyjeździe służbowym czy podróży wakacyjnej. Za niewielką część wartości pojazdu można nim praktycznie dowolnie dysponować, przestrzegając rzecz jasna zapisów zawartej umowy i regulaminu wypożyczalni, który może nakładać pewne ograniczenia. Ponoszona opłata zapewnia jednak pełną mobilność oraz 100% dostępność auta w okresie, na jaki zostało wypożyczone.
Wynajmowany pojazd jest podstawiany klientowi w nienagannym stanie technicznym, czysty i posprzątany, a także wyposażony we wszystkie niezbędne do jazdy płyny eksploatacyjne oraz paliwo. Zwykle auta są zatankowane „pod korek”, wypożyczający może natychmiast po odebraniu samochodu wyruszać nim w podróż. Zgodnie z umową, jaką podpisuje się, wypożyczając pojazd, powinien on być zwrócony w stanie niepogorszonym ponad normalne zużycie eksploatacyjne. Zapisy umowy podkreślają także, że w trakcie korzystania z auta klient ponosi wszelkie opłaty związane z jego użytkowaniem, a zatem pokrywa koszt zużywanego paliwa, przejazdów autostradami, parkowania czy mycia pojazdu i sprzątania jego wnętrza.
Oddając samochód, warto więc zawczasu zadbać o to, by był on umyty i zatankowany. W przeciwnym razie – jeśli auto będzie silnie zabrudzone, a bak pusty przy zwrocie wypożyczalnia poprosi o dopłacenie odpowiedniej kwoty, która pokryje koszty brakującego paliwa oraz sprzątania<. Warto też pamiętać, że podczas zdawania pojazdu pracownicy wypożyczalni sprawdzają jego stan techniczny oraz wyposażenie, a ewentualne uszkodzenia czy braki będą rozliczane zgodnie z cennikiem stanowiącym zwykle załącznik do podpisanej umowy.
Jakie dodatkowe opłaty mogą się wiązać z używaniem auta z wypożyczalni?
Wypożyczenie samochodu to nie tylko opłata za wypożyczenie oraz koszt jego eksploatacji. W cenę wynajmu zwykle wliczony jest również koszt obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej, a także autocasco. W przypadku, gdy pojazd zostanie uszkodzony, konieczne może być dopłacenie tzw. wkładu własnego. Warto też pamiętać, że w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych zgodnie z obowiązującymi ogólnymi warunkami ubezpieczenia polisa może być uruchomiona dopiero wówczas, gdy wartość szkody przekroczy pewien pułap. Może on mieć różną wartość, w zależności od konkretnej firmy ubezpieczeniowej, zwykle jest to jednak kilkaset złotych.
Nie można też zapominać, że najczęściej polisa AC pokrywa koszty ewentualnych wypadków spowodowanych przez kierowcę czy aktów wandalizmu, w wyniku których auto zostało uszkodzone, a także w razie jego kradzieży. Jednocześnie zarówno wypożyczalnia, jak i ubezpieczyciel będą mogły dochodzić wniesienia dodatkowych opłat lub wręcz pokrycia szkód przez wypożyczającego z własnej kieszeni, jeśli przyczynił się on do ich powstania. Będzie tak np. wówczas, gdy kierowca pozostawi na ulicy auto z kluczykami w stacyjce, nie uruchomi zainstalowanych zabezpieczeń, zostawiając samochód na parkingu czy spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Dodatkowe opłaty mogą też się wiązać ze spowodowaniem uszkodzeń czy zabrudzeń we wnętrzu pojazdu. W takim przypadku konieczne będzie pokrycie kosztów prania lub wymiany popsutych elementów. Odpowiedzialność finansowa może też wiązać się ze zgubieniem kluczyków, pilota od alarmu albo elementów wyposażenia – gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego, czy koła zapasowego lub zestawu naprawczego, jeśli były w udostępnianym aucie.
Warto przypomnieć, że wszystkie dodatkowe opłaty są związane z naruszeniem przez klienta postanowień umowy. W przypadku normalnej eksploatacji na wynajmujących nie czekają żadne finansowe „niespodzianki”, a wszystkie zasady oraz wysokość płatności można znaleźć w umowie lub jej załącznikach.