Wypożyczalnia samochodów jest najlepszym wyborem w sytuacji, gdy potrzebujemy swobodnego dostępu do wygodnego środka transportu. Skorzystanie z możliwości wynajęcia auta będzie najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nasz pojazd został uszkodzony w wyniku kolizji czy uległ awarii. Auto z wypożyczalni przyda się także wówczas, gdy planujemy wyjazd na wakacje lub potrzebujemy bardziej przestronnego auta, niż to którym dysponujemy. Wypożyczony samochód to też sposób na przeprowadzkę, czy poruszanie się po innym mieście podczas wyjazdu służbowego. Wielką zaletą wypożyczalni samochodów jest to, że wszystkie zasady wynajmu są bardzo przejrzyste, a formalności ograniczone do niezbędnego minimum. Zobaczmy, jak wygląda wynajmowanie auta i z czym się wiąże.
Dlaczego warto korzystać z wypożyczalni samochodów?
Samochód z wypożyczalni to najskuteczniejsza recepta na szybkie uzyskanie pełnej mobilności. Oferta wypożyczalni samochodów obejmuje szeroki wybór pojazdów, które mogą sprostać potrzebom każdego klienta. Dobre firmy proponujące wynajem aut dysponują pokaźnymi i bardzo zróżnicowanymi flotami pojazdów. Znajdziemy wśród nich zarówno nieduże auta miejskie, kompakty, jak i samochody wyższych klas, zapewniające odpowiedni prestiż i komfort podróży. Problemem nie są również vany pozwalające na przewóz większej liczby pasażerów czy modne SUV-y. Wypożyczalnie mają zwykle również auta dostawcze, nieodzowne przy przeprowadzkach czy transporcie przedmiotów o większych gabarytach.
Wypożyczenie auta łączy się z koniecznością wnoszenia odpowiednich opłat. Wypożyczalnie najczęściej oferują swoim klientom stawkę dzienną. Jest to kwota, jaką klient musi zapłacić za 24-godzinny okres korzystania z samochodu. Jej wysokość jest uzależniona od klasy wypożyczanego pojazdu. Auta klas wyższych są droższe niż samochody miejskie lub kompakty. Cena płacona za wynajem jest ponadto uzależniona od czasu, na jaki maszyna ma być udostępniona klientowi. Najczęściej inne stawki obowiązują w przypadku najmu krótkoterminowego, a inne, niższe przy korzystaniu z pojazdu przez dłuższy czas.
Trzeba również pamiętać o tym, że klient wynajmujący samochód może wybrać zarówno różne miejsca jego odbioru, jak i zwrotu, co jednak łączy się z koniecznością zapłacenia za to dodatkowej kwoty. Korzystający z auta musi również zdawać sobie sprawę z tego, że auto powinno być zwrócone w ustalonym wcześniej terminie. Ważny jest także stan pojazdu, który zgodnie z zawieraną umową powinien odpowiadać temu, jak auto wyglądało w chwili odbioru.
Co jest niezbędne do wypożyczenia auta?
Jedną z większych zalet wynajmu samochodu w dobrej wypożyczalni jest to, że większość formalności jest ograniczona do minimum. Wypożyczanie pojazdu wiąże się naturalnie z podpisaniem odpowiedniej umowy. Są one z reguły bardzo przejrzyste i skondensowane, nie zawierają tak jak umowy bankowe wielu paragrafów napisanych zawiłym, prawniczym językiem, w związku z czym łatwo je zrozumieć. Równie przejrzyste są regulaminy wypożyczalni, gdzie są zawarte najważniejsze zasady najmu oraz podana wysokość opłat dodatkowych i okoliczności, w jakich mogą być naliczane.
Podpisanie umowy wymaga, by przedstawiciel wypożyczalni potwierdził tożsamość klienta. Najczęściej wystarcza do tego okazanie dowodu osobistego oraz prawa jazdy z aktualnymi danymi i zdjęciem. Wiele wypożyczalni obsługuje jedynie klientów, którzy osiągnęli określony wiek. Zazwyczaj jest to 21 lat. W wielu firmach do wypożyczenia droższych aut wyższych klas lub samochodów sportowych konieczna może być nieco większa liczba skończonych lat oraz odpowiedni staż jako kierowcy.
Przy wypożyczaniu samochodu konieczne też może być wpłacenie kaucji, która stanowi zabezpieczenie nie tyle samego zwrotu auta, ponieważ nie są to kwoty zbyt wysokie, ile dodatkowych kosztów, które mogą się pojawić wskutek uszkodzenia pojazdu czy konieczności jego dodatkowego czyszczenia. Najczęściej kaucja może być zablokowana na karcie wypożyczającego albo przekazana w formie przelewu bankowego.
Wszystkie formalności konieczne do wypożyczenia pojazdu można zwykle załatwić „od ręki”. Przy wypożyczaniu pojazdu warto jednak poświęcić chwilę, by zapoznać się z zasadami zdawania auta oraz obowiązującymi zasadami najmu, ograniczeniami i dodatkowymi wymogami.