Wypożyczalnie pojazdów cieszą się dużą popularnością. Coraz więcej osób korzysta z tego typu usług nie tylko w momencie awarii własnego auta, ale także w celach rozrywkowych, turystycznych i służbowych. Wynajem samochodów posiada wiele zalet. Wśród nich wymienić można przede wszystkim możliwość idealnego dopasowania auta do preferencji oraz jego przeznaczenia. Klienci mogą wybierać spośród luksusowych, sportowych oraz ekonomicznych pojazdów te, które najlepiej spełnią ich oczekiwania. Co więcej, nie muszą się martwić o stan techniczny pojazdu, gdyż wszelkie usterki i awarie naprawiane są przez wypożyczalnie.
Warunkiem bezstresowego korzystania z wynajętego samochodu jest jednak ubezpieczenie. Ono jest gwarancją tego, że w przypadku kolizji lub wypadku koszty poniesie wypożyczalnia, a nie wypożyczający. Ryzyko uszkodzeń wliczane jest w cenę ubezpieczenia opłaconego przed skorzystaniem z samochodu zastępczego. Jego wykupienie stanowi też zabezpieczenie finansowe w momencie kradzieży pojazdu. Nie każda wypożyczalnia określa jednak takie możliwości w warunkach umowy. Ważne jest zatem szczegółowe analizowanie dokumentów oraz korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych firm, które jasno określają postępowanie stron w awaryjnych i kłopotliwych sytuacjach.
Co należy zrobić w momencie kradzieży auta zastępczego?
Posiadanie samochodu lub jego wypożyczanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Drogie auta stanowią pokusę dla złodziei, którzy tylko czekają na odpowiedni moment, by je ukraść i sprzedać na czarnym rynku. Utrata pojazdu generuje duże straty finansowe. Dodatkowo sprawa komplikuje się, gdy skradzione auto jest własnością wypożyczalni. Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać w przypadku przywłaszczenia, jest pójście na policję i zgłoszenie kradzieży wraz z podaniem informacji o przedmiotach pozostawionych w aucie. Po złożeniu zeznań warto zabrać z posterunku policyjny raport, który może stanowić dowód dla wypożyczalni świadczący o prawidłowej reakcji wypożyczającego.
Zachować należy również wszelkie paragony parkingowe, zwłaszcza gdy auto zostało skradzione ze strzeżonych miejsc. Taki z pozoru mało znaczący kwitek może być podstawą do wykluczenia winy wypożyczającego, który mógłby zostać posądzony o nieodpowiednie zabezpieczenie samochodu zastępczego przed kradzieżą. Kolejnym ważnym krokiem jest jak najszybsze skontaktowanie się z wypożyczalnią. To, kto i w jakiej wysokości poniesie odpowiedzialność finansową za kradzież, w dużej mierze zależy od ubezpieczenia, jakie zostało wcześniej wykupione. Wypożyczający zostanie obarczony wyłącznie kosztami wynikającymi z umowy. Nie będzie musiał płacić za całą wartość pojazdu, jeśli taki przepis figuruje w dokumencie.
Inaczej kwestie finansowe rozstrzygane są w przypadku, gdy do kradzieży doszło w wyniku niedbalstwa lub złamania warunków najmu samochodu. Może się zdarzyć tak, iż to klient będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania wypożyczalni. Niektóre polisy zawierają punkty, z których wynika, że w wymienionych sytuacjach koszty mogą spaść na wypożyczającego. Warto więc w trakcie podpisywania umowy dokładnie przeczytać treść polisy, która z reguły ma chronić klientów przed ponoszeniem całkowitych kosztów w wyniku kradzieży wynajętego auta.